Zakup działki - na co zwrócić uwagę?


Zakup działki - na co zwrócić uwagę?

Zakup działki to zawsze bardzo ważna decyzja. Dlatego, zanim zamienimy grunt w swój wymarzony dom, warto wybrać odpowiednią działkę. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki budowlanej? Przede wszystkim zalecamy określić swoje oczekiwania, które powinna spełniać. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma być tylko inwestycją, która będzie czekać na lepsze czasy? A może chcemy wybudować na niej dom i zamieszkać? Jeśli odpowiecie sobie na te pytania, nam agentom biura nieruchomości będzie łatwiej pomóc Państwu przy transakcji. Bo tak naprawdę lokalizacja i metraż to nie wszystko. Istotna jest także cena, wielkość oraz ukształtowanie terenu. Oto kilka naszych rad w tym zakresie.

Zakup działki - grunt to dobry grunt

Planując kupno działki, warto wybrać ją z głową. Przede wszystkim nie zalecamy kupna pod wpływem impulsu. Do tego rodzaju inwestycji zawsze należy podchodzić obiektywnie, bez zbędnych emocji. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, gdy w niedalekiej lub trochę dalszej przyszłości będziemy budować dom. Zanim jednak to nastąpi, przede wszystkim warto obejrzeć działkę dokładnie. To, co powinno zwrócić naszą uwagę to jej położenie, kształt i dostęp do drogi publicznej. Niezwykle ważny jest także stan prawny nieruchomości. Dlatego kupując działkę, czeka nas kilka formalności i analiza dokumentów. Jednak od czego warto zacząć, zanim podejmiemy decyzję i czym kierować się przy wyborze działki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki - sprawdzenie księgi wieczystej

Większość z nas nie kupuje nieruchomości na co dzień. Dlatego przed zakupem działki należy sprawdzić jej stan geodezyjny i prawny. Pierwszym krokiem, od którego warto zacząć, jest sprawdzenie treści księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej działki. Dostęp do ksiąg wieczystych jest bezpłatny i możemy to zrobić poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości lub pofatygować się osobiście do Sądu. W takim wypadku jednak należy mieć upoważnienie właściciela do wglądu w dokumenty. Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas analizy księgi wieczystej? Przede wszystkim powierzchnia i lokalizacja działki. Jest ona wpisywana w hektarach, a położenie określane jest pod względem miejscowości, ulicy, przy której jest położona, gminy, powiatu i województwa. W dziale II wpisany jest właściciel danej nieruchomości oraz podstawa, na której ją nabył. Najczęściej jest to umowa sprzedaży, darowizny czy dziedziczenie. Warto przyjrzeć się także wpisom w dziale III i IV księgi. W dziale III wpisywane są roszczenia i ograniczenia. Tu znajdziemy ewentualną służebność gruntową. Oznacza ona, że działka, którą zamierzamy kupić, jest w określonym miejscu (zwykle przy granicy) obciążona dojazdem do drogi dla innej działki. To może ograniczać możliwość jej zabudowy w tym miejscu. Z kolei w dziale IV znajdziemy ewentualne hipoteki. Jeśli jest tu wpis, najczęściej dotyczy on kredytu, który właściciel wziął na jej zakup. Najlepiej, więc jeśli dział ten wpisów nie zawiera.

Zakup działki - wizyta w Urzędzie Gminy

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie działki pod względem geodezyjnym. Tu warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To dokument, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki. Niektóre gminy udostępniają ten dokument w Internecie. Jednak w przypadku wątpliwości czy pytań dotyczących nieruchomości, można udać się z wizytą do urzędu. Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas analizy dokumentu? Przede wszystkim to, czy działka ma rzeczywiście przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Warto też zwrócić uwagę na kształt działki, czy nie jest zadrzewiona albo, czy nie pozostała na niej jakaś budowla, która dawno w rzeczywistości nie istnieje. Jeśli jednak gmina nie ma sporządzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warto wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego terenu. Z uwagi jednak na fakt, że nie jesteśmy jeszcze właścicielami nieruchomości, z takim wnioskiem występuje obecny jej właściciel.

Położenie działki i jej lokalizacja

Bardzo ważną rzeczą jest także sprawdzenie konfiguracji terenu, położenia kupowanej działki względem drogi dojazdowej oraz stron świata. Uważa się, że najlepszą lokalizacją działki jest, gdy leży ona bezpośrednio przy drodze publicznej. Jeśli tak nie jest, warto sprawdzić, czy ma zapewniony dostęp do niej przez m.in. służebność gruntową. Ważną kwestią jest także ukształtowanie terenu. Ewentualne spadki oznaczają wyższe koszty budowy domu czy zagospodarowania nieruchomości dla naszych potrzeb. I tu warto także sprawdzić, jaki rodzaj gruntu występuje na działce. Słabe parametry podłoża gruntowego, nośności czy przepuszczalności gleby mogą mieć ogromne znaczenie. Może to bowiem oznaczać wyższe koszty budowy domu, a w skrajnych wypadkach może uniemożliwić jego posadowienie. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy oględzinach działki, jest to, czy nie leży na terenach zalewowych, podmokłych i niestabilnych. To może być także czynnikiem dyskwalifikującym do przyszłej zabudowy.

Uzbrojenie terenu i sąsiedztwo - to warto wiedzieć

To, że nabywana działka jest pięknie położona, jeszcze nie oznacza, że jest idealnym miejscem pod budowę domu. Nikt nie chce się rozczarować, gdy okolica, kształt działki, powierzchnia i stan prawny przemawiają za jej nabyciem. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy działka posiada niezbędne media, czyli po prostu uzbrojenie. Jeśli nie ma doprowadzonego prądu, gazu czy kanalizacji, miejmy świadomość, że będziemy musieli wykonać to w przyszłości na własny koszt. Kolejną ważną sprawą jest lokalizacja działki pod względem linii energetycznych, ciepłowniczych i wodociągowych. Oczywiście, co do zasady nie jest to przeszkodą do budowy. Jednak nie każdy chce mieszkać w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia albo co gorsza, stacji transformatorowej. Dlatego warto dotrzeć do dokumentacji w tym zakresie i przeanalizować za i przeciw co do zakupu działki. I jeszcze jedna ważna sprawa. Kupując działkę, sprawdźmy też sąsiedztwo. Komfort mieszkania w danej okolicy jest tak samo ważny, jak cena i powierzchnia nieruchomości. Jeśli w pobliżu znajduje się wysypisko śmieci, oczyszczalnia ścieków, droga szybkiego ruchu czy hałaśliwe zakłady, raczej nie jest to dobra lokalizacja na budowę domu.
Jak widać, zakup działki nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Dlatego na kilka kwestii przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę. Jeśli potrzebujecie Państwo specjalistycznej pomocy przy zakupie działki, zapraszamy do kontaktu. Nasi agenci biura nieruchomości zapewnią profesjonalną obsługę transakcji i pomogą wybrać idealną dla Państwa działkę.