DLACZEGO MIESZKANIA SĄ TAKIE DROGIE - OKIEM PRAKTYKA

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas. W końcu kupujemy je po to, aby poprawić wygodę i standard życia. Niektórzy klienci poszukują większych mieszkań, inni kawalerek, a jeszcze inni pragną eleganckiego apartamentu z ogródkiem. To zupełnie naturalna potrzeba. Jednak jako agenci biura nieruchomości często pytani jesteśmy, dlaczego mieszkania są takie drogie? Co jest przyczyną, że jeszcze rok, dwa czy trzy lata temu niewielkie M2 kosztowało co najmniej o 1/3 mniej niż dzisiaj? Czy winna jest pandemia? A może niepewne czasy? Tak naprawdę przyczyn jest wiele. Sprawdźmy to zatem.

Astronomiczne ceny mieszkań - skąd się wzięły?

Od kilku lat ceny mieszkań nieustannie szybują w górę. Z roku na rok wymarzone mieszkanie jest droższe, co sprawia, że wiele osób zastanawia się skąd ten trend. Czy wynika to z zapotrzebowania na własny lokal, czy może przyczyn warto szukać gdzie indziej? Ogromny boom na rynku nieruchomości jest dziś zjawiskiem niemal oczywistym. Dlatego klienci często nie zastanawiają się długo, tylko szybko podejmują decyzję o kupnie mieszkania. Czym się zwykle kierują? Jako argumenty często padają stwierdzenia, że jutro tego lokalu nie będzie już w sprzedaży albo że jego cena za miesiąc czy dwa będzie wyższa. Czy tak jest faktycznie? Czy są to jedynie reakcje potencjalnych nabywców na nerwowość rynku mieszkaniowego?

W zasadzie wydaje nam się, że każda z tych opinii jest w jakimś stopniu słuszna. I z naszych obserwacji wynika, że bardzo często się sprawdza. Dlaczego więc ceny mieszkań wciąż szybują w górę, stając się dla wielu osób zakupem ponad ich możliwości finansowe? Powodów jest kilka. Zanim jednak o nich powiemy, kilka słów dla ostudzenia emocji. Po pierwsze przyjrzyjmy się budownictwu i rynkowi mieszkań w naszym kraju. Mimo wielu deweloperskich inwestycji wciąż rynek mieszkań w Polsce jest dość skromny. Deweloperzy dwoją się i troją, aby budować, to nadal podaż nie nadąża za zapotrzebowaniem. Popyt na nowe mieszkania, czy nawet używane jest zdecydowanie wyższy niż ich dostępność. Mówiąc wprost, mieszkań jest mało. Zatem kupić mieszkanie i to jeszcze w dobrej cenie jest dziś sztuką.

Kolejną kwestią, która wpływa na to, że ceny mieszkań idą w górę, są zakupy inwestycyjne. Pomimo zawirowań w gospodarce, wciąż lokowanie gotówki w mieszkania się opłaca. Dlatego wielu inwestorów, z zapleczem finansowym kupuje mieszkania. Nie dla siebie, a pod najem oraz jako wieloletnia, stabilna lokata finansowa. Mieszkania na wynajem to dziś jedne z najczęściej kupowanych lokali. Dlatego trudno się dziwić wzrostowi cen nieruchomości. Warto zwrócić także uwagę na jeszcze jedną, dość istotną sprawę.

Kredyty mieszkaniowe wciąż się opłacają

Mimo ostatnich zawirowań w sektorze bankowym, zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nadal jest spore. To doskonałe rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości kupienia mieszkania za gotówkę. Co prawda, od końca 2021 roku kredyty nieco przystopowały, jednak nie możemy mówić o drastycznym zmniejszeniu ilości wniosków kredytowych. Mimo ostatnich, narastających podwyżek stóp procentowych, wciąż opłaca się kredytować zakup nieruchomości. Dlaczego? Zwróćmy uwagę na galopującą inflację. Ekonomiści prognozują ją nawet na poziomie dwucyfrowym. Mimo tego, oprocentowanie kredytów hipotecznych jest znacznie niższe niż wskaźnik inflacyjny. To właśnie dlatego nadal warto zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Co prawda, może okazać się, że stać nas będzie na nieco mniejszy metraż niż dwa lata temu, jednak wciąż kredytowanie jest opłacalne. Nie tylko dla inwestora, ale dla zwykłego Kowalskiego także.

Bądźmy jednak realistami. O cenach mieszkań sprzed roku, czy dwóch lat możemy zapomnieć, bo poszły w górę i prawdopodobnie będą rosnąć. Z naszych obserwacji wynika jednak, że na ten moment ceny nieruchomości nieco przystopowały. Dlatego z jednej strony kredytowanie to doskonała forma inwestowania. Z drugiej jednak wciąż na horyzoncie widać zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dlatego analitycy rynku są zgodni. Bierzmy kredyty, ale w rozsądnych kwotach. Dziś wymarzone mieszkanie to niestety drogie mieszkanie. A co będzie, gdy ceny mieszkań spadną? To oczywiście jedynie teoria, która zdaniem wielu ekspertów się nie sprawdzi. Zawsze jednak warto mieć to na uwadze, że kiedyś… może… tak się ewentualnie stanie. Wróćmy jednak do wciąż rosnących cen mieszkań. Dlaczego nadal wzrastają?

Sprzedaż mieszkania - każdy chce sprzedać jak najdrożej

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego obserwując oferty sprzedaży mieszkań, mamy wrażenie, że z dnia na dzień jest drożej? Bo tak poniekąd jest. Z czego to wynika? Już wiemy, że m.in. z tego, że mieszkań na naszym rynku jest mało. Nie tylko na naszym lokalnym, w Częstochowie, ale i w całej Polsce. Poza tym pamiętajmy, że nadal ulokowanie kapitału w mieszkania to dobra inwestycja. To kilka powodów, dla których mieszkania są drogie i według opinii ekspertów, będą drożeć.

Przeglądając oferty cenowe, można jednak dostać bólu głowy. Tak wywindowane ceny sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy w ogóle zacząć rozważać kupno mieszkania. Tak, zawsze warto. Jednak dobrze mieć na uwadze fakt, że sprzedawca będzie chciał jak najdrożej mieszkanie sprzedać. Kupujący zaś będzie chciał jak najtaniej je kupić. A to oznacza, że warto porozmawiać szczerze o cenie nieruchomości. To, że dany lokal wystawiony jest za taką, a nie inną cenę jeszcze nie oznacza, że za nią zostanie sprzedany. Często bowiem zdarza się, że właściciel mieszkania proponuje cenę, która nie odbiega co prawda od dzisiejszych cen, jednak z wielu powodów może być po prostu nieadekwatna do danego lokalu. Dlaczego tak jest? Zwykle przyczyna jest prosta, bo sąsiad z klatki obok czy znajomy podobne mieszkanie sprzedał za taką właśnie cenę". Jednak to jedynie jedna strona medalu.

Każde mieszkanie jest inne, mimo iż może mieć podobny metraż czy lokalizację. Stąd osoby nieznające realiów rynku nieruchomości mogą być zaskoczone, tym, że lokal lokalowi nierówny. Dlatego warto zasięgnąć opinii naszych agentów, którzy na zasadach rynku i obowiązujących obecnie trendach znają się jak nikt inny. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz wiedzy dowiecie się, w jakich ramach cenowych warto wystawić ofertę sprzedaży mieszkania. Na Państwa życzenie nasi eksperci wykonają wycenę, dzięki której korzystnie zostanie sprzedane. Wierzymy, że dla Państwa mieszkanie ma nieocenioną wartość i oczekujecie Państwo jak najwyższej ceny za sprzedaż. Zadbamy o to, aby kwota, którą uzyskacie ze sprzedaży, była jak najlepsza. Polecamy gorąco rozmowę z naszym agentem oraz z drugą stroną przyszłej transakcji. Naprawdę warto polegać na opinii i doświadczeniu naszych ekspertów. Jesteśmy dla Państwa po to, aby kupujący znalazł wymarzone mieszkanie, a sprzedający by sprzedał je w najlepszej cenie.

Dlatego dobrze jest, gdy każda ze stron transakcji jest w stanie zrozumieć kontrahenta. Z jednej strony spotykają się racje sprzedającego (który chce sprzedać jak najdrożej), z drugiej zaś kupującego (który często ma konkretną pulę finansów przeznaczoną na zakup). Zrozumienie racji obu stron zdecydowanie pomoże podczas negocjacji transakcyjnych. Zakup mieszkania tak jak i sprzedaż to poważna decyzja. Dlatego zawsze warto podejść do niej bez zbędnych emocji i z szacunkiem dla kontrahenta. To zdecydowanie poprawia relacje i sprawia, że strony potrafią szybciej porozumieć się w tej sprawie. A efekt? Zadowolony sprzedający i kupujący. I tego naszym agentom oraz Państwu, naszym klientom serdecznie życzymy!